  • 1608KL-05W-B20-L00
1608KL-05W-B20-L00
advertisement
Manufacturer No:
1608KL-05W-B20-L00
HK JDW NO:
567-1608KL-05W-B20-L00
Package:
Axial
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1608KL-05W-B20-L00
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.055lb 24.95g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2004
  • Series
    1608KL
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    960mW
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    0.050A
  • Max Power Dissipation
    1.2W
  • Depth
    40mm
  • Current Rating
    50mA
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    5500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    6.0 CFM (0.168m3/min)
  • Noise
    22.5 dB
  • Voltage Range
    20V~25.2VDC
  • Static Pressure
    0.121 in H2O (30.1 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Height
    20mm