  • 160474J400N
160474J400N
advertisement
Manufacturer No:
160474J400N
HK JDW NO:
192-160474J400N
Package:
Datasheet:
160474J400N
Description:
160 470nF Film Capacitor 5% Radial 400V-DC POLYESTER
Step5Bar-code shipping tag
160474J400N
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYESTER
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Height
    17mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    8.5mm