  • 160335K100O
160335K100O
advertisement
Manufacturer No:
160335K100O
HK JDW NO:
192-160335K100O
Datasheet:
160335K100O
Description:
160 3.3μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160335K100O
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.394W 26.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5.51mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Thickness
    10mm