  • 160183K1000G-F
160183K1000G-F
advertisement
Manufacturer No:
160183K1000G-F
HK JDW NO:
192-160183K1000G-F
Datasheet:
160183K1000G-F
Description:
160 0.018μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160183K1000G-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.236W 18.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    7124
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    18mm
  • Width
    6mm