  • 160105J100H-F
160105J100H-F
advertisement
Manufacturer No:
160105J100H-F
HK JDW NO:
192-160105J100H-F
Datasheet:
160105J100H-F
Purchasing and Inquiry
160105J100H-F Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.
160105J100H-F Features
160105J100H-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 160105J100H-F applications of film capacitors.
  • Switch mode power supplies
  • Bypassing
  • Filtering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Test and measuring equipment
  • RFI for automotive
  • Mobile communications
  • Blocking
  • Switch-mode power supplies
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
160105J100H-F
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    7130
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    18mm