  • 15KPA54A
15KPA54A
advertisement
Manufacturer No:
15KPA54A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-15KPA54A
Package:
P600, Axial
Datasheet:
15KPA54A
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.7VC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
15KPA54A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 15KPA54A.
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    15KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    54V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    87.7V
  • Clamping Voltage
    87.7V
  • Peak Pulse Current
    172.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    54V
  • Max Surge Current
    171A
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    60.3V
  • Reverse Breakdown Voltage
    60.3V