  • 15KP28CA-TP
15KP28CA-TP
advertisement
Manufacturer No:
15KP28CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-15KP28CA-TP
Package:
R6, Axial
Datasheet:
15KP28CA-TP
Step5Bar-code shipping tag
15KP28CA-TP
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    PRSM-MIN, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    15KP
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    31.1V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    47.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    28V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    28V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    R6, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ