  • 15ETL06-1
15ETL06-1
advertisement
Manufacturer No:
15ETL06-1
HK JDW NO:
884-15ETL06-1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
15ETL06-1
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.05V @ 15A -65°C~175°C 10μA @ 600V Tube TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
Quantity:
In Stock : 16964
Step5Bar-code shipping tag
15ETL06-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-262
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FRED Pt®
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Capacitance
    20pF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating
    15A
  • Base Part Number
    15ETL06
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Output Current
    15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Forward Voltage
    1.05V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Reverse Recovery Time
    270 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Reverse Voltage
    600V