  • 156MHBS50K2JA
156MHBS50K2JA
advertisement
Manufacturer No:
156MHBS50K2JA
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-156MHBS50K2JA
Package:
Radial
Datasheet:
156MHBS50K2JA
Description:
MHBS 15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 900V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
156MHBS50K2JA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MHBS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.945W 41.50mmx24.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.3mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.732 44.00mm