  • 150224K1000WF
150224K1000WF
advertisement
Manufacturer No:
150224K1000WF
HK JDW NO:
192-150224K1000WF
Datasheet:
150224K1000WF
Description:
150 0.22μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 100V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
150224K1000WF
    Select All
  • Mount
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    150
  • Size / Dimension
    0.689Diax1.299L 17.50mmx33.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED VOLTAGE(VAC):250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Diameter
    17.5mm
  • Length
    33mm