  • 150123J250BB
150123J250BB
advertisement
Manufacturer No:
150123J250BB
HK JDW NO:
192-150123J250BB
Package:
Axial
Datasheet:
150123J250BB
Description:
150 0.012μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
150123J250BB
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    150
  • Size / Dimension
    0.236Diax0.650L 6.00mmx16.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED VOLTAGE(VAC):160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Diameter
    6mm
  • Length
    16.5mm