  • 150103J630BB
150103J630BB
advertisement
Manufacturer No:
150103J630BB
HK JDW NO:
192-150103J630BB
Package:
Axial
Datasheet:
150103J630BB
Description:
150 10000pF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Metallized PCB, Through Hole
Quantity:
In Stock : 1340
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
150103J630BB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    150
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.236Diax0.650L 6.00mmx16.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Insulation Resistance
    100mOhm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    630V
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    80 %
  • Diameter
    6mm
  • Length
    16.5mm