  • 135LC6900K5PM8
135LC6900K5PM8
advertisement
Manufacturer No:
135LC6900K5PM8
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-135LC6900K5PM8
Package:
Nonstandard
Datasheet:
135LC6900K5PM8
Description:
LC6 1.33μF Film Capacitor ±10% Nonstandard Threaded, Female 900V-AC Polypropylene (PP)
Step5Bar-code shipping tag
135LC6900K5PM8
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LC6
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.937Lx3.937W 100.00mmx100.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Threaded, Female
  • Applications
    Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1.33μF
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    0.3mOhm
  • Height Seated (Max)
    2.146 54.50mm