  • 12VL230U
12VL230U
advertisement
Manufacturer No:
12VL230U
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-12VL230U
Package:
Strap
Datasheet:
12VL230U
Description:
Resettable Fuses - PPTC PTC 12V 2.30A POLY STRAP TYPE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
12VL230U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 12VL230U.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    User Defined
  • Package / Case
    Strap
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    POLY-FUSE®, VL
  • Size / Dimension
    0.866Lx0.201W 22.00mmx5.10mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    36mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Additional Feature
    RESISTANCE RANGE(RMIN-R1MAX)OHM: 0.012-0.036
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Max Current Rating
    100A
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    2.3A
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    12V
  • Time to Trip
    5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    12mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    36mOhm
  • Trip Current
    5A
  • Thickness (Max)
    0.032 0.80mm