  • 1210Y1K00122KXT
1210Y1K00122KXT
advertisement
Manufacturer No:
1210Y1K00122KXT
HK JDW NO:
419-1210Y1K00122KXT
Datasheet:
1210Y1K00122KXT
Description:
FlexiCap™ 1200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1210Y1K00122KXT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    1200pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Dielectric
    X7R
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Thickness (Max)
    0.079 2.00mm