  • 1210-681H
1210-681H
advertisement
Manufacturer No:
1210-681H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-1210-681H
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1210-681H
  • Type
    Parameter
    Select All
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    1210
  • Size / Dimension
    0.128Lx0.095W 3.26mmx2.41mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.67mm
  • Current Rating
    588mA
  • Case Code (Metric)
  • Inductance
    680nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    600mOhm Max
  • Max DC Current
    588mA
  • Frequency - Self Resonant
    160MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    30
  • Height
    2.57mm
  • Height Seated (Max)
    0.101 2.57mm