  • 1206YG185ZAT2A
1206YG185ZAT2A
advertisement
Manufacturer No:
1206YG185ZAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1206YG185ZAT2A
Package:
1206
Datasheet:
1206YG185ZAT2A
Description:
1.8μF Ceramic Capacitor 80% -82/+22% ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
1206YG185ZAT2A
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -82/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    Contact Factory For Multiples
  • Height
    1.27mm
  • Length
    3.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    80%