  • 1206B223K500CT
1206B223K500CT
advertisement
Manufacturer No:
1206B223K500CT
HK JDW NO:
883-1206B223K500CT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 4643
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
1206B223K500CT
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    0.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm