  • CZ006M0047RSC-0505
CZ006M0047RSC-0505
advertisement
Manufacturer No:
CZ006M0047RSC-0505
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CZ006M0047RSC-0505
Package:
Datasheet:
Description:
CZ 47μF Ceramic Capacitor 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CZ006M0047RSC-0505
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Published
    2010
  • Series
    CZ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    2621
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    95mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    2600 mΩ
  • Height
    5.4mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    5.3mm