  • 10ZLJ5600MG412.5X35
10ZLJ5600MG412.5X35
advertisement
Manufacturer No:
10ZLJ5600MG412.5X35
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10ZLJ5600MG412.5X35
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZLJ 5600μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.9A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10ZLJ5600MG412.5X35
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ZLJ
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    16mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.884A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.12A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm