  • 10YXM100KEFCTA5X11
10YXM100KEFCTA5X11
advertisement
Manufacturer No:
10YXM100KEFCTA5X11
HK JDW NO:
683-10YXM100KEFCTA5X11
Description:
YXM 100μF Capacitor ±10% Tape & Box (TB) Through Hole 130mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10YXM100KEFCTA5X11
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXM
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    130mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    91mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    130mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm