  • 10YXH470MEFCTA8X11.5
10YXH470MEFCTA8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
10YXH470MEFCTA8X11.5
HK JDW NO:
683-10YXH470MEFCTA8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXH 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 352mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10YXH470MEFCTA8X11.5
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXH
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    352mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    352mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm