  • 10YXG1500MEFCT810X20
10YXG1500MEFCT810X20
advertisement
Manufacturer No:
10YXG1500MEFCT810X20
HK JDW NO:
683-10YXG1500MEFCT810X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXG 1500μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10YXG1500MEFCT810X20
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm