  • 10YXG1500MEFC10X20
10YXG1500MEFC10X20
advertisement
Manufacturer No:
10YXG1500MEFC10X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10YXG1500MEFC10X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10YXG1500MEFC10X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C