  • 10YXF470MEFCTA8X11.5
10YXF470MEFCTA8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
10YXF470MEFCTA8X11.5
HK JDW NO:
683-10YXF470MEFCTA8X11.5
Description:
YXF 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 300mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10YXF470MEFCTA8X11.5
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    300mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    250mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    400mA @ 100kHz