  • 10YXF220MEFCT16.3X11
10YXF220MEFCT16.3X11
advertisement
Manufacturer No:
10YXF220MEFCT16.3X11
HK JDW NO:
683-10YXF220MEFCT16.3X11
Description:
YXF 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 175mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 9429
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
10YXF220MEFCT16.3X11
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    175mA
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    400mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    175mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm