  • 10YXF2200MEFC12.5X20
10YXF2200MEFC12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
10YXF2200MEFC12.5X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10YXF2200MEFC12.5X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXF 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 16310
Step5Bar-code shipping tag
10YXF2200MEFC12.5X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXF
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    62mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.04A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm