  • 10TZV56M6.3X6.1
10TZV56M6.3X6.1
advertisement
Manufacturer No:
10TZV56M6.3X6.1
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10TZV56M6.3X6.1
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
TZV 56μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
10TZV56M6.3X6.1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TZV
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm