  • 10TWL220KEFC10X16
10TWL220KEFC10X16
advertisement
Manufacturer No:
10TWL220KEFC10X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10TWL220KEFC10X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
TWL 220μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10TWL220KEFC10X16
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TWL
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm