  • 10ML220MEFC8X7
10ML220MEFC8X7
advertisement
Manufacturer No:
10ML220MEFC8X7
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10ML220MEFC8X7
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ML 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10ML220MEFC8X7
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ML
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    160mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    192mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    160mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm