  • 10AS066N4F40E3SG
10AS066N4F40E3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066N4F40E3SG
HK JDW NO:
386-10AS066N4F40E3SG
Datasheet:
10AS066N4F40E3SG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 1517-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~100°C TJ on an average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 660K Logic Elements.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.As a whole, this SoC part includes 588 I/Os.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 0.9V.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.At least 0.87V can be supplied as a power source.FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured to serve different design needs.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.It is possible to use this SoC chip with 588 outputs.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.A SoC chip with 588 inputs is available.660000 logic cells are present in logic system on chips.
There are a lot of Intel
10AS066N4F40E3SG System On Chip (SoC) applications.
  • String inverter
  • POS Terminals
  • AC drive control module
  • Networked sensors
  • Automotive
  • Industrial transport
  • Body control module
  • Keyboard
  • Smartphone accessories
  • Wireless sensor networks
Step5Bar-code shipping tag
10AS066N4F40E3SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    588
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Speed
    1.5GHz
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm