  • 10AS066N2F40I1SP
10AS066N2F40I1SP
advertisement
Manufacturer No:
10AS066N2F40I1SP
HK JDW NO:
386-10AS066N2F40I1SP
Datasheet:
10AS066N2F40I1SP
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.Its package is 1517-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is a member of the Arria 10 SX series.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements together.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part contains a total of 588 I/Os in total.A 0.9V power supply is recommended.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.
There are a lot of Intel
10AS066N2F40I1SP System On Chip (SoC) applications.
  • ARM
  • Industrial automation devices
  • Industrial robot
  • Central alarm system
  • Keyboard
  • Networked sensors
  • Medical
  • DC-input BLDC motor drive
  • Level
  • Networked sensors
Step5Bar-code shipping tag
10AS066N2F40I1SP
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm