  • 10AS066N2F40I1SG
10AS066N2F40I1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066N2F40I1SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS066N2F40I1SG
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS066N2F40I1SG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.Assigned with the package 1517-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C~100°C TJ on average.In addition, this SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.In total, this SoC part has 588 I/Os.It is advised to utilize a 0.9V power supply.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.At least 0.87V can be supplied as a power source.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS066N2F40I1SG System On Chip (SoC) applications.
  • USB hard disk enclosure
  • Automotive
  • Industrial AC-DC
  • Central inverter
  • Video Imaging
  • Industrial automation devices
  • Central alarm system
  • Automotive gateway
  • String inverter
  • ARM Cortex M4 microcontroller
Step5Bar-code shipping tag
10AS066N2F40I1SG
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    588
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm