  • 10AS066K4F35I3SGES
10AS066K4F35I3SGES
advertisement
Manufacturer No:
10AS066K4F35I3SGES
HK JDW NO:
386-10AS066K4F35I3SGES
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.Its package is 1152-BBGA, FCBGA.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 660K Logic Elements.Housed in the state-of-art Tray package.396 I/Os are available in this SoC part.A power supply with a 0.9V rating is recommended.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.Power supplies of at least 0.87V are required.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS066K4F35I3SGES System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial Pressure
  • Vending machines
  • Industrial automation devices
  • Flow Sensors
  • Level
  • Temperature
  • Avionics
  • Keywords
  • Keyboard
  • POS Terminals
Step5Bar-code shipping tag
10AS066K4F35I3SGES
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm