  • 10AS066K3F40I2LG
10AS066K3F40I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066K3F40I2LG
HK JDW NO:
386-10AS066K3F40I2LG
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS066K3F40I2LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 696 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.It has been assigned a package 1517-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 660K Logic Elements.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.696 I/Os are included in this SoC part.A 0.9V power supply should be used.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.Using this SoC chip, you have the option of having 696 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.This SoC chip is equipped with 696 inputs for the user to choose from.In logic system on chips, there are 660000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS066K3F40I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Vending machines
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • Smart appliances
  • Industrial AC-DC
  • Central inverter
  • Deep learning hardware
  • Microcontroller based SoC ( RISC-V, ARM)
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
10AS066K3F40I2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Speed
    1.5GHz
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
    696
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    696
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V