  • 10AS066K3F40E2LG
10AS066K3F40E2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066K3F40E2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS066K3F40E2LG
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS066K3F40E2LG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 696 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is embedded in this SoC.Manufacturer assigns package 1517-BBGA, FCBGA to this system on a chip.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the Arria 10 SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements, an important feature to keep in mind.It comes in a state-of-the-art Tray package.696 I/Os are included in this SoC part.It is recommended to use a 0.9V power supply.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 696 outputs.As far as power supplies are concerned, system on chip requires 0.9V.A SoC chip with 696 inputs is available.The logic SoC features 660000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS066K3F40E2LG System On Chip (SoC) applications.
  • ARM
  • Level
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • External USB hard disk/SSD
  • Mobile computing
  • Body control module
  • Remote control
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Central alarm system
  • Published Paper
Step5Bar-code shipping tag
10AS066K3F40E2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    696
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    696
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm