  • 10AS057N2F40E2LG
10AS057N2F40E2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057N2F40E2LG
HK JDW NO:
386-10AS057N2F40E2LG
Datasheet:
10AS057N2F40E2LG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC has been developed.Package 1517-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The system on a chip is part of the series Arria 10 SX.The average operating temps for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 570K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.This SoC part has a total of 588 I/Os.A 0.9V power supply should be used.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.This SoC chip is capable of having 588 outputs, which is convenient.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.588 inputs are available on the SoC chip.Logic system on chips consist of 570000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS057N2F40E2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Networked sensors
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Mobile market
  • Wireless networking
  • Keywords
  • Temperature Sensors
  • Three phase UPS
  • Measurement tools
  • Central alarm system
  • Smartphones
Step5Bar-code shipping tag
10AS057N2F40E2LG
  • Number of Outputs
    588
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    588
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm