  • 10AS057K1F40E1SG
10AS057K1F40E1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057K1F40E1SG
HK JDW NO:
386-10AS057K1F40E1SG
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS057K1F40E1SG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 696 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is embedded in this SoC.Assigned with the package 1517-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.It is a member of the Arria 10 SX series.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.This SoC security combines FPGA - 570K Logic Elements and that is something to note.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part is comprised of 696 inputs and outputs.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 0.9V.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.It can feed on a power supply of at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS057K1F40E1SG System On Chip (SoC) applications.
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Remote control
  • Medical
  • Digital Signal Processing
  • Mobile market
  • Three phase UPS
  • Robotics
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Microprocessors
  • Temperature Sensors
Step5Bar-code shipping tag
10AS057K1F40E1SG
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    696
  • Speed
    1.5GHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 570K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm