  • 10AS048K2F35I2LG
10AS048K2F35I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048K2F35I2LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS048K2F35I2LG
Package:
Datasheet:
10AS048K2F35I2LG
Description:
1152 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A 0.9V power supply should be used.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.Power supplies of at least 0.87V are required.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.system on a chip benefits from 1152 terminations.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.This SoC chip is capable of having 396 outputs, which is convenient.A power supply of 0.9V is required.There are 396 inputs available on the SoC chip.There are 480000 logic cells in the logic system on chips.Temps above 100°C may negatively affect the SoC on chip's performance.During a temperature drop below -40°C, this system on a chip SoC may malfunction.
processor.
There are a lot of Altera
10AS048K2F35I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Avionics
  • Servo drive control module
  • System-on-chip (SoC)
  • Industrial AC-DC
  • Central alarm system
  • Smartphones
  • ARM processors
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Mobile computing
  • Personal Computers
Step5Bar-code shipping tag
10AS048K2F35I2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    1152
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    396
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm