  • 10AS048E4F29I3LG
10AS048E4F29I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048E4F29I3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS048E4F29I3LG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS048E4F29I3LG
Description:
780 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.Manufacturer assigns package 780-BBGA, FCBGA to this system on a chip.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the Arria 10 SX series.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 480K Logic Elements.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.This SoC part has a total of 360 I/Os.It is recommended to use a 0.9V power supply.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.It can feed on a power supply of at least 0.87V.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.A system on a chip benefits from having 780 terminations.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.It is possible to use this SoC chip with 360 outputs.A power supply of 0.9V is required.The SoC chip is equipped with 360 inputs.In logic system on chips, there are 480000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS048E4F29I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Mobile market
  • CNC control
  • Smartphones
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Measurement testers
  • Avionics
  • Robotics
  • Smart appliances
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Measurement tools
Step5Bar-code shipping tag
10AS048E4F29I3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    360
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 480K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    480000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ