  • 10AS032E2F29E2SG
10AS032E2F29E2SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS032E2F29E2SG
HK JDW NO:
386-10AS032E2F29E2SG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS032E2F29E2SG
Description:
780 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.This system on a chip is packaged as 780-BBGA, FCBGA by the manufacturer.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.It is part of the Arria 10 SX series of system on a chips.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 320K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.360 I/Os are available in this SoC part.A power supply with a 0.9V rating is recommended.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.It can feed on a power supply of at least 0.87V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In total, there are 780 terminations, which is great for system on a chip.As any high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is a system on a chip of outstanding capabilities.In order for this SoC chip to work properly, you can have 360 outputs.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.This SoC chip has a total of 360 inputs that can be used.System on chips of logic are comprised of 320000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS032E2F29E2SG System On Chip (SoC) applications.
  • Central alarm system
  • Measurement testers
  • sequence controllers
  • Embedded systems
  • Wireless networking
  • Networked Media Encode/Decode
  • Digital Signal Processing
  • Industrial transport
  • Level
  • Wireless sensor networks
Step5Bar-code shipping tag
10AS032E2F29E2SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    360
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ