  • 10AS032E1F27I1SG
10AS032E1F27I1SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS032E1F27I1SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS032E1F27I1SG
Package:
672-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS032E1F27I1SG
Description:
672 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 240 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 672-BBGA, FCBGA.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part is comprised of 240 inputs and outputs.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.For the SoCs wireless, a voltage higher than 0.93V is considered unsafe.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured to serve different design needs.system on a chip benefits from 672 terminations.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS032E1F27I1SG System On Chip (SoC) applications.
  • Microcontroller
  • Apple smart watch
  • Temperature
  • Wireless sensor networks
  • Mobile market
  • Networked sensors
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Samsung galaxy gear
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Mobile computing
Step5Bar-code shipping tag
10AS032E1F27I1SG
  • Package / Case
    672-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    240
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 320K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm