  • 10AS027H4F35I3SG
10AS027H4F35I3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027H4F35I3SG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS027H4F35I3SG
Package:
Datasheet:
10AS027H4F35I3SG
Description:
1152 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.Power supplies of at least 0.87V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.In total, there are 1152 terminations, which makes system on a chip possible.In the same way that other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is also capable of providing outstanding performance.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 384 outputs.In order to use system on chip, you will need a power supply of 0.9V.A SoC chip with 384 inputs is available to the user.Logic system on chips features 270000 logic cells.If the temperature rises above 100°C, this SoC on chip may lose its performance.During a temperature drop below -40°C, this system on a chip SoC may malfunction.
processor.
There are a lot of Altera
10AS027H4F35I3SG System On Chip (SoC) applications.
  • Apple smart watch
  • Industrial automation devices
  • Wireless networking
  • Smartphone accessories
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Mobile computing
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
  • Test and Measurement
  • Healthcare
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
Step5Bar-code shipping tag
10AS027H4F35I3SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    1152
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    384
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    384
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm