  • 10AS027E4F29I3LG
10AS027E4F29I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E4F29I3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS027E4F29I3LG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS027E4F29I3LG
Description:
780 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 780-BBGA, FCBGA.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 270K Logic Elements.Tray package houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of 360 inputs and outputs.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.In total, there are 780 terminations, so system on a chip is really aided by this.Likewise, it has a remarkable system on a chip capability, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip like this can have 360 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 360 inputs available on the SoC chip.Logic system on chips consist of 270000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS027E4F29I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Smartphones
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Servo drive control module
  • USB hard disk enclosure
  • Measurement testers
  • Industrial
  • Microcontroller
  • Networked sensors
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E4F29I3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    360
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 270K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ