  • 10AS027E3F29I2LG
10AS027E3F29I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E3F29I2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS027E3F29I2LG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS027E3F29I2LG
Description:
780 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.There is a 780-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.Featured system on chip SoCs of the Arria 10 SX series.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines FPGA - 270K Logic Elements.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of 360 I/Os.A 0.9V power supply should be used.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.system on a chip benefits from 780 terminations.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.You can have 360 user outputs for this SoC chip.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.The SoC chip is equipped with 360 inputs.Logic system on chips features 270000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS027E3F29I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • ARM
  • Medical
  • Smart appliances
  • Automated sorting equipment
  • CNC control
  • Industrial automation devices
  • Measurement tools
  • Smartphone accessories
  • Mouse
  • Samsung galaxy gear
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E3F29I2LG
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    360
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 270K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm