  • 10AS027E3F27E2SG
10AS027E3F27E2SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E3F27E2SG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS027E3F27E2SG
Package:
Datasheet:
10AS027E3F27E2SG
Description:
672 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.In total, there are 672 terminations, which makes system on a chip possible.This system on a chip is just as capable as any other high-quality Field Programmable Gate Arrays.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 240 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.This SoC chip has a total of 240 inputs that can be used.A logic SoC has 270000 logic cells.In the event that the temperature rises over 100°C, the processor's performance may suffer.
processor.
There are a lot of Altera
10AS027E3F27E2SG System On Chip (SoC) applications.
  • High-end PLC
  • RISC-V
  • Vending machines
  • Level
  • Servo drive control module
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Keyboard
  • Vending machines
  • Networked sensors
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E3F27E2SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    672
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    240
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm