  • 10AS022E3F27E2SG
10AS022E3F27E2SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022E3F27E2SG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS022E3F27E2SG
Package:
Datasheet:
10AS022E3F27E2SG
Description:
672 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In total, there are 672 terminations, so system on a chip is really aided by this.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.This SoC chip is capable of having 240 outputs, which is convenient.In order to use system on chip, you will need a power supply of 0.9V.There are 240 inputs available on the SoC chip.System on chips of logic are comprised of 220000 logic cells.It is likely that the performance of this SoC on chip will be compromised if the temperature is elevated above 100°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS022E3F27E2SG System On Chip (SoC) applications.
  • DC-input BLDC motor drive
  • Automated sorting equipment
  • Body control module
  • Test and Measurement
  • Samsung galaxy gear
  • Smart appliances
  • Servo drive control module
  • AC drive control module
  • Networked Media Encode/Decode
  • ARM
Step5Bar-code shipping tag
10AS022E3F27E2SG
    YES
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    672
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    240
  • Number of Logic Cells
    220000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm