  • 10AS016E4F27I3LG
10AS016E4F27I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS016E4F27I3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS016E4F27I3LG
Package:
672-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS016E4F27I3LG
Description:
672 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 240 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.It has been assigned a package 672-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.It is a member of the Arria 10 SX series.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C~100°C TJ on an average.In addition, this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.This SoC part contains a total of 240 I/Os in total.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.It can feed on a power supply of at least 0.87V.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.In total, there are 672 terminations, so system on a chip is really aided by this.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.A SoC chip with 240 outputs is available.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.The SoC chip is equipped with 240 inputs.The logic system on chips contain 160000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS016E4F27I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • System-on-chip (SoC)
  • Microcontroller
  • Apple smart watch
  • Microprocessors
  • Robotics
  • Measurement testers
  • Mobile computing
  • Smart appliances
  • Special Issue Editors
  • High-end PLC
Step5Bar-code shipping tag
10AS016E4F27I3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    672-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    240
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 160K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    160000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm