  • 109TTA010M
109TTA010M
advertisement
Manufacturer No:
109TTA010M
HK JDW NO:
373-109TTA010M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
109TTA010M
Description:
TTA 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.35A 0.709Diax1.614L 18.00mmx41.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 58
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
109TTA010M
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    TTA
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.709Diax1.614L 18.00mmx41.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    63mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    2.35A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.008A @ 50kHz
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel/Ammo Pack, Epoxy Ends
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm