  • 107TXK400M
107TXK400M
advertisement
Manufacturer No:
107TXK400M
HK JDW NO:
373-107TXK400M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
107TXK400M
Description:
TXK 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
107TXK400M
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    TXK
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.3157Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.41mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    780mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.755A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm
  • Length
    35.5mm